Třída Rybičky

Do třídy Rybiček je zapsáno 24 dětí v průměrném věku 4 – 6 let. Třída se skládá z 13 dívek a 11 chlapců. Je zde zařazeno 1 dítě se speciálními vzdělávacími potřebami, které má k dispozici pedagogickou asistentku. Většina dětí má již dva roky docházky do mateřské školy za sebou, takže jsou v prostředí zvyklé. Adaptovat se bude jedno dítě, které do naší třídy přijde v září poprvé.

Po celý rok upevňujeme, prohlubujeme a rozvíjíme již získané schopnosti, dovednosti a vzájemné vztahy. Zaměřujeme se na všestranný rozvoj dětské osobnosti, fantazie a tvořivosti, vytváření kladného vztahu k okolí a přírodě. Respektujeme individualitu dítěte a jeho specifické potřeby, naším cílem je rozvíjet v dětech osobní potenciál. Začleňujeme práci ve skupinách, při které se děti učí spolupracovat a pomáhat druhému. Věnujeme se prohlubování kamarádských vztahů a lidských vlastností s dodržováním pravidel naší třídy. Snažíme se vytvořit ve třídě přátelské prostředí a atmosféru, ve které má každé dítě své uplatnění a místo.

Při celkovém rozvoji osobnosti využíváme nemalé množství různých pedagogických pomůcek. Mezi ně patří mimo jiné např. Klokanův kufr, robotická včela, programy v PC, didaktické pomůcky k rozvoji logického myšlení a další. Pravidelně se ve třídě seznamujeme s angličtinou, do činností zařazujeme prvky logopedické prevence.

Dbáme na správný rozvoj dítěte v pohodovém prostředí MŠ a to především upřímnou a otevřenou komunikací a vzájemným nasloucháním mezi dítětem, učitelkou a rodiči.

Scházíme se v jedné třídě.

Paní učitelka si nás odvede do rybičkové třídy a hned se můžeme pustit do hraní, kreslení a toho co máme rádi.

Když už jsme všichni, sejdeme se v ranním kruhu, kde se společně přivítáme. Sdělíme si nové zážitky a domluvíme se, co budeme celý den dělat. Při cvičení si protáhneme celé tělo a zahrajeme si pohybové hry.

Dobrá svačinka nám dodá sílu do další práce.

Po svačině si vyprávíme, stříháme, lepíme a tancujeme. Dovídáme se spoustu nových, zajímavých a užitečných informací.
    Chystáme se ven. Na vycházky chodíme do přírody, poznáváme okolí školy. Pokud nám přeje počasí, hrajeme si na školní zahradě.

Když se blíží poledne, spěcháme na oběd. Samozřejmě nezapomeneme na čisté ruce.

Po obědě si odpočineme na lehátku a posloucháme pohádku.

Odpolední svačina. I po odpočinku se musíme posilnit na další práci.

• 14:20 - 16:30
    Po svačince si hrajeme a dokončujeme to, co jsme nestihli dopoledne. Když přijdou rodiče, rozloučíme se a odcházíme.

Inspirace

Rybičky